Bursa Kütüphaneleri  

   

Kütüphanecilik  

   

Nlüfer Belediyesi'nin kütüphane hizmetleri; Nilüfer Kütüphane adı altında 4 ayrı kütüphanede gerçekleştirilmektedir.

 

-Akkılıç Kütüphanesi

-Çocuk Kütüphanesi

-Üçevler Kütüphanesi

-Şiir Kütüphanesi

 

Nilüfer Kütüphane web sayfası

http://kutuphane.nilufer.bel.tr/index.php

 

Nilüfer Belediyesi’nin Bursa Gazeteciler Cemiyeti, BGC Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı ve Akkılıç ailesiyle birlikte oluşturduğu Akkılıç Kütüphanesi, Ataevler’deki Basın Kültür Sarayında hizmet vermektedir. Araştırmacı Gazeteci Yazar Yılmaz Akkılıç’ın kitaplığını bir kütüphanede değerlenmesi şartıyla BGC Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı’na bağışlamasıyla oluşan kütüphane fikri kurumların ortak kararıyla gerçeğe dönüşmüştür.


Nilüfer bölgesindeki ilk kütüphane olma özelliği taşıyan kütüphane bin metrekare alan üzerinde hizmet vermekte olup, modern düzenlemesi içinde bir halk kütüphanesi anlayışıyla kurulmuştur. Kitapların Dewey Onlu sınıflama usulü ile tasnif edildiği Akkılıç Kütüphanesinde kapalı raf usulüne göre hizmet verilmektedir. Kütüphanede bugün 30 bin civarında olan kitap varlığı, sürdürülen kitap alımlarıyla her geçen gün zenginleştirilmektedir.


Raflarında 1980’li yıllardan itibaren arşivlenen Cumhuriyet gazetesi ile bir Bursa gazetesi arşivinin de bulunduğu kütüphanede ‘Süreli Yayınlar Bölümü’, ‘Çocuk Kitapları’, ‘Sanat Kitaplığı’, ‘İnternet’ ve ‘Görsel İşitsel Materyaller Bölümü’  ve ‘Kitap Hastanesi’ bölümleri bulunmaktadır.
Kütüphane okurlarının yararlanmasına açık olan bu bölümlerin bazılarından faydalanmak için üyelik gerekmektedir. Kütüphaneye dileyen herkes herhangi bir bedel ödemeden üye olabilmekte ve ödünç kitap alabilmektedir.


Kütüphane hafta içi 10:00 - 22:00 hafta sonu 10:00 - 18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.


Kurumların temsilcilerinin bulunduğu bir yönetim kurulunun idaresindeki kütüphane, Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün bir bürosu niteliğinde hizmet vermektedir. Nilüfer Belediyesi’nin yatırımlarını gerçekleştirdiği kütüphanenin yönetim kurulu, belediyeden iki, BGC’den bir,   BGC Sosyal Hizmetler ve Emeklilik Vakfı’ndan bir ve Akkılıç ailesinden de bir olmak üzere beş kişiden oluşmaktadır.  Nilüfer Belediyesi’nin Büro Sorumlusu unvanıyla istihdam ettiği personelin organizasyonun işleyişini yönettiği kütüphanede yıl boyunca çeşitli atölye çalışmaları gerçekleştirilmekte, okur-yazar buluşmaları düzenlenmekte ve çocuklara yönelik okuma, imza günleri, sunum ve seminerler organize edilmektedir. Nilüfer Akkılıç Kütüphanesi Yayınları adıyla; kentle ilgili deneme, inceleme ve araştırma kitapları yayınlayan kütüphane bu kitapları Nilüfer Belediyesi’nin kültür hizmeti olarak araştırmacı ve akademisyenlere bedelsiz ulaştırmaktadır.

 

İletişim:

Basın Kültür Sarayı

Ataevler Mah. Yılmaz Akkılıç Cad. No: 19

Nilüfer / BURSA 16140

e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

web:  http://kutuphane.nilufer.bel.tr/index.php

Tel/ Fax: 0 224 441 01 42 / 1

 

  • gorselisitsel4
  • sureliyayin2
  • kutuphane2
  • kutuphane1
  • kutuphane3
  • gorselisitsel6
  • gorselisitsel1

   
© Kazım ŞENTÜRK