Bursa Kütüphaneleri  

   

Kütüphanecilik  

   

Açılışa katılan Kütüphaneler Genel Müdür Yardımcısı Semra Atınç, yerel yönetimlerin kültür alanındaki yatırımlarının önemine vurgu yaparak, “Bugün dördüncü kütüphanesini açan Nilüfer Belediyesi çok güzel bir kültür yatırımı yapıyor. Bursalıları bu konuda çok şanslı görüyorum ve Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i kutluyorum. Büyülü sözler olarak nitelendirilen şiir için bir kütüphanenin açılmasını üstelik de şairler kenti Bursa’da ve Kütüphaneler Haftası’nda açılmasını çok anlamlı buluyorum ve bu kütüphanenin çok kullanılmasını, hatta Sayın Çapan’ın da dediği gibi kitaplarının okunmaktan parçalanmasını diliyorum” dedi.

Şiir Kütüphanesine yaklaşık 1100 kitap bağışında bulunan Bursalı şair İhsan Üren’e bir teşekkür plaketinin verildiği gecede, konuk şairler; Cevat Çapan, Sennur Sezer, Pelin Onay, Sina Akyol, Gonca Özmen, Gülseli İnal, Nuri Demirci, Çiğdem Sezer, Arife Kalender, Mahmut Temizyürek, Betül Yazıcı, Oguzhan Akay, Aydan Yalcin, Mustafa Köz, Pelin Özer, Hilmi Haşal, Tugrul Keskin ve Gültekin Emre kendi şiirlerini seslendirdiler.Gecenin finalinde Nazım Hikmet’in kendi sesinden salonda yankılanan şiiri ise konuklara duygusal anlar yaşattı.

 

600 metrekarelik alanda oluşturulan Kütüphanenin koleksiyonunu; Türkçede yayımlanmış şiir ve çeviri şiir kitapları, şiir antolojileri, şiir inceleme ve araştırma kitapları, şiir ya da şair hakkında hazırlanmış tezler, şiir ve edebiyat dergileri, şair mektupları, şair el yazıları, ses ve video kayıtları ile çeşitli afişler, fotoğraflar ve broşürler oluşturuyor. Şiir kitaplarının ödünç alınıp verilebileceği, araştırmalara kaynaklık edebilecek eserlerin ise sayısallaştırılıp çevrimiçi olarak da paylaşıma sunulacağı Kütüphane, Türkiye'nin şiir ve şair belleği olmak gibi çok özel bir amaca sahip. Çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak olan "Şiir Kütüphanesi"nde okumalar, söyleşiler, atölyeler ve şiir konulu sempozyumlarla paneller düzenlenecek. Şiir Kütüphanesi'nde internete erişim olanağı, şiir sergileri ve çocuk bölümleri de bulunuyor.

 

İletişim

100. Yıl Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No: 7

Nilüfer / Bursa

Tel: 0 224 413 27 37

  • 051_1_c4570f
  • 45f_1_f5707b
  • 7ce_1_c10f8e
  • cc1_1_d2fe34
  • e14_1_1df403

   
© Kazım ŞENTÜRK